Barevně značení čápi černí – Novinky (září 2017)

Publikováno v rubrice: Barevné značení, Čáp černý | 2

Vážení kolegové,

Nolvadex is the most popular drug that is being purchased in the australian market because of its many different functions that it has to offer. Only 40% of the animals showed a patent worm after a single https://shambalaparadise.com/81658-tadalafil-10-mg-84-stück-preisvergleich-29832/ dose of ivermectin (4 mg/kg). In the uk, amoxicillin 625mg tablet price uk prescription only medicines are covered by the national health service.

Priligy (estradiol valerate/norethindrone acetate) is a combined form of estrogen and progestin. How to buy cheap generic drugs propecia capelli howsoever online | how to get cheap generic drugs in a month. More and more women have reported feeling a loss of energy in the morning, headaches, nausea, and other symptoms of hormonal imbalance.

blíží se konec srpna a naši černí čápi jsou již na cestě do zimovišť. Rádi bychom Vás seznámili se zajímavými výsledky, které se zatím podařilo získat při letošním rozletu mláďat z hnízd a z počátku migrace. Za období od 1. do 23. srpna bylo nahlášeno celkem 56 nálezů 38 různých jedinců čápů černých. Je to nejlepší výsledek z počáteční fáze migrace za celé období značení čápů barevnými kroužky (viz graf č. 1). V posledních dnech jsme dlouho do noci u počítačů a vyřizujeme zpětná hlášení. Zatím se nám daří na ohlašovací zprávy odpovídat prakticky obratem. Někdy ale musíme počkat na fotky nebo drobná upřesnění, v takových případech pak nálezce a kroužkovatel dostávají informace během několika málo dnů.

A teď již podrobnosti k nálezům.

 

Počty nálezů podle států a podle věkových kategorií (určeno pozorovatelem):
Stát nálezuCelkem1. kal. rok2. kal. rokDospělecNeznámý
Česká republika1941104
Německo14104
Francie927
Maďarsko77
Itálie22
Polsko11
Srbsko321
Ukrajina11
Celkový součet562111123

Komentáře a fotky k nejzajímavějším nálezům:

ASY – odečet z říše snů

Tento čáp byl označen na Křivoklátsku v roce 1998 (použitý kroužek byl určen původně na kormorány v projektu Petra Musila), je tedy ve 20. kalendářním roce života a nebyl dosud nikdy pozorován, až v srpnu přišla fotografie z Maďarska (okolí Szolnoku). Zpětnou revizí starého neúplného hlášení jsme uznali pozorování na jižní Moravě v roce 2014. (Foto: Ákos Monoki)

Hnízdí 630J v Černobylu?

Čáp ze Znojemska označený jako mládě na hnízdě v roce 2010 byl pozorován hned v září 2010 v Izraeli a potom 1. dubna 2015 v Rumunsku při cestě na sever. 5. 8. 2017 byl vyfotografován v areálu černobylské elektrárny stojící na betonovém sloupu, celkem tam byli na sloupech pozorováni tři čápi černí. Vzhledem k tomu, že se jedná o dospělého čápa, kteří počátkem srpna obvykle ještě setrvávají v hnízdním teritoriu, můžeme se domnívat, že někde v okolí hnízdí…(Foto: Andrew Simon)

Sourozenci spolu pod Alpami v Itálii

Dva letošní sourozenci z Českého Středohoří byli společně zastiženi v severní Itálii, což není příliš časté, aby mláďata z jednoho hnízda letěla několik set kilometrů společně. Máme ale z minulosti záznam dvou sourozenců z Brd společně až u Baltského moře severním směrem a také dva sourozence ze západních Čech zastižené v Itálii ještě více k jihu na úrovni Říma.

„Šestsetčtrnáctka“ z Dobrušky opět na Lac du Temple ve Francii!

Tak jako je ibis posvátným ptákem v Egyptě, tak čáp 614J je ikonou pro východočeské čápaře. Původem je to jedinec z roku 2005 od Petříkovic na Trutnovsku, kde ho označil nestor značení čápů černých pan Jan Grúz z Prosečného. V prvních letech života byl pravidelně pozorován francouzskými ornitology na Lac du Temple (kraj Champagne) ve Francii. V roce 2009 jsme ho před podzimní migrací objevili u Dobrušky, kde se zdržuje v době hnízdění dodnes. Bohužel, naše snaha dohledat hnízdo byla zatím neúspěšná. Čáp se zřejmě rád předvádí a k dnešku má rekordních 127 odečtů, ale pouze na dvou uvedených lokalitách. (Foto: Fabrice Croset)

Tři mladí z Rašovic do Německa, ale každý jinam

Letošní 3 mladí čápi z hnízda u Rašovic z jihozápadní části Rychnovska se pustili do světa západním směrem, ale každý na vlastní pěst. Skoro ve stejném čase byli pozorováni nebo nafoceni na třech různých místech Německa vzdáleni od sebe – 136, 308, 327 km, ve vzdálenostech 513, 498 a 386 km od rodného hnízda v lese na Křivině.


Počty hlášení podle kroužkovatelů:
KroužkovatelZpětné hlášení
Benda Pavel3
Beran Václav1
Bielik Ondřej1
Čejka Jaromír3
Fiala Michael1
Grúz Jan8
Jahelka Josef4
Kafka Petr11
Křižka Jaroslav1
Kurka Pavel3
Louda Petr1
Moudrý Zdeňek1
Pojer František6
Procházka Jan2
Prokopová Milena1
Tajková Pavla3
Tomášek Václav1
Trna Lubomír2
Vrána Josef3
Celkem56

O našich čápech v zahraničí

Odečet čápa ASY nezůstal v Maďarsku bez povšimnutí a na netu byl publikován krátký článek s fotkami. Link je zde – http://www.mme.hu/kozel-20-eves-fekete-golyat-figyeltek-meg-magyarorszagon

Náš čáp 614J (viz výše) dostal ve Fracii jméno „Anna“ a má vlastní výstavu s názvem Wanted Anna – 614J v Parc naturel régional de la forêt d’Orient. Link je zde – https://cigogne-noire.fr/actualites/article/exposition-cigogne-noire-au-parc-naturel-regional-de-la-foret-d-orient?lang=fr


Text: František Pojer, Josef Vrána a Petr Kafka

2 Responses

  1. Černý čáp na řece Jihlavě

    Dobrý den, opět se k nám vrátil pár čápů černých. Jsou to překrásní ptáci. Dnes jsem jednoho z nich nafotila a má kroužek s číslem 6572. Myslíme si, že hnízdí někde v oblasti zříceniny hradu Templštejn u řeky Jihlavy. Bylo by možné vědět více o tomto čápovi? Děkuji Miroslava Pavlíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *