Jak dopadla akce Acrocephalus 2017 v CHKO Poodří?

Publikováno v rubrice: Nezařazené | 0

Úvodní foto: Odchytová linie. Foto: K. Pavelka

V nedávno skončeném roce proběhl na severní Moravě již 15. ročník novodobé akce Acrocephalus. Odchyty probíhají v CHKO Poodří na Dolním Bartošovickém rybníku nedaleko obce Bartošovice (okres Nový Jičín) a to v litorálním pásmu rybníka (rákosina ke břehům pozvolna přecházející do porostů vrb). Do linie 150 metrů sítí se chytalo od 16. července do 2. září, tedy 49 dní.

Celkově se okroužkovalo, v novodobé historii akce rekordních, 3 974 ptáků 53 druhů. Nejpočetnější byl již tradičně rákosník proužkovaný, který tvořil více jak 30 % okroužkovaných ptáků. Zbylé tři druhy rákosníků, hojně kroužkované na našem území, pak tvořily dalších 40 % (sestupně od nejpočetnějšího: r. obecný, r. velký a r. zpěvný). Početně se však chytali i budníčci menší (a letos trochu překvapivě i budníček větší), cvrčilky slavíkové, konipasi luční, pěnice černohlavé, sýkory modřinky, vlaštovky obecné a po loňských nízkých počtech i moudivláčci lužní. Z odchycených „špeků“ můžeme jmenovat např. bekasinu otavní (2 ex.), bukáčky malé (7 ex.), chřástala vodního (4 ex.) i kropenatého (1 ex.) nebo slavíka modráčka (12 ex.). Za povšimnutí pak stojí odchyty v rákosinách netradičních druhů, jako brhlíka lesního, lindušky lesní, strakapouda velkého nebo sýkory uhelníčka.

Hojně chytaným druhem je mimo rákosníky i strnad rákosní. Foto: L. Praus

 

Nelze opomenout také zajímavá zpětná hlášení, která 15. ročník již přinesl. Mezi tuzemskými stojí za zmínku dvě staré samice rákosníka velkého, přičemž jedna z nich byla kroužkována v roce 2016 na Hodonínských rybnících, druhá v roce 2015 nedaleko Čáslavi. Ze zahraničních retrapů se podařilo odchytit ledňáčka říčního se slovenským kroužkem, dále pak tříletou samičku moudivláčka lužního, která byla kroužkována jako pták v prvním roce života na severu Maďarska nedaleko města Tata. Téměř po roce od kroužkování se chytla samice rákosníka proužkovaného se slovinským kroužkem a po 368 dnech starý samec rákosníka velkého kroužkovaný v jižním Chorvatsku (734 km od Bartošovic). Samozřejmě se v zahraničí chytají i námi okroužkovaní ptáci. Mladý rákosník proužkovaný navštívil již zmíněnou odchytovou lokalitu nedaleko města Tata v Maďarsku, další r. proužkovaný se chytl ve Slovinsku a r. velký v Maďarsku. Tradičně pak byla na maďarských nocovištích odchycena bartošovická vlaštovka obecná. Závěrem zatím nejvzdálenější letošní nález, dospělý rákosník obecný byl po 19 dnech kontrolován nedaleko Sevilly v jižním Španělsku ve vzdálenosti 2362 km.

Pravidelně, avšak vzácně, se chytají chřástali kropenatí. Foto: K. Horák

Doplňkově probíhaly odchyty mimo hlavní linii, především v bezových keřech a v lužním lese v blízkosti chaty, méně pak ve starém sadě. Několik nocí byly nataženy sítě na bahnech Horního Bartošovického rybníka pro odchyt bahňáků nebo na poli na křepelky a dravce. Mimo linii se podařilo okroužkovat 234 jedinců 34 druhů. Ze zajímavějších druhů můžeme jmenovat kalouse ušatého, křepelky polní, strakapouda malého nebo vodouše kropenatého.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem kroužkovatelům a jejich pomocníkům, bez nichž bychom nemohli prezentovat ani jeden z letošních výsledků. Za (nejen finanční) podporu patří náš dík Slezské ornitologické společnosti, AOPK ČR, KS NM Praha, Českomoravskému betonu Heidelberg Cement Group, Lesům ČR LS Frýdek-Místek a Školnímu zemědělskému podniku Nový Jičín při VFU Brno. Teď nezbývá nic, než se těšit na další sezónu!

Odchycenou perličkou je každý ledňáček říční. Foto: O. Mizera

 

Kateřina Ševčíková & Vojtěch Brlík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *