Anitra – nová česká značka na poli telemetrie ptáků

Publikováno v rubrice: Telemetrie | 0

Telemetrii ptáků je v poslední době věnována stále větší a větší pozornost. Pokroky moderních technologií umožnují nové vysílače zmenšovat, zvyšovat jejich efektivitu i množství dat, která mohou poskytnout. Spektrum použitelných komunikačních technologií se také rozšiřuje a umožnuje tak pomýšlet na výzkum druhů a problémů, které zatím zůstaly pro existující zařízení nedostupné. V neposlední řadě cena vysílačů klesá a stávají se tak dostupnější i pro širší škálu uživatelů. S tématem kroužkování blízce souvisí GPS-GSM technologie, která umožnuje mimo jiné průběžně získávat GPS pozice pohybu sledovaného jedince a každá pozice je pak vlastně zpětným hlášením nebo odečtem.

Softwarová platforma Anitra české firmy Anitra system s.r.o. (https://www.anitra.cz) umožnuje spravovat i velmi rozsáhlé telemetrické projekty s tím že nabízí nástroje pro sdílení, vizualizaci a analýzu telemetrických dat jak zainteresovaným projektovým partnerům, tak v zabezpečené a zjednodušené podobě i veřejnosti. Veřejným výstupem publikovatelným na webových stránkách jsou tzv. „iframe“ mapy, s jejichž pomocí může vlastník dat dát veřejně k dispozici aktuální výsledky sledování jednotlivých jedinců z realizovaného projektu. Typicky je z bezpečnostních důvodů omezena přesnost dat například na stovky metrů, případně nadefinováno zpoždění pro publikaci posledních pozic a možné je také omezit hloubku přiblížení mapy. Níže několik takovýchto veřejných výstupů

Trasy třinácti luňáků červených Milvus milvus, kteří byli v rámci evropského projektu zabývajícího se potíráním ptačí kriminality označení v roce 2018 v západní polovině České republiky loggery Anitra BirdieONE. Tento celoevropský projekt je koordinován a z velké části financován Rainerem Raabem (TB Raab) Za českou stranu byla akce spolufinancována a realizována firmou Anitra se záštitou a podporou kroužkovací stanice NM.

 

 

V roce 2018 byla Českou společností ornitologickou v rámci LIFE projektu PannonEagle označena také dvě mláďata orla královského. Jejich cesty můžete sledovat na následující mapě:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *