Letošní rok, nebo spíše loňský podzim, letošní zima a možná i brzké jaro jsou pro mnohé kroužkovatele ve znamení výjimečné invaze čečetek, které se objevily ve velkých počtech i v místech, kde léta nebyly pozorovány ani chytány. Například já jsem od roku 2005 neokroužkoval ani jednu čečetku, kdežto od loňského listopadu už 54. Proto jsme se s Martinou Hanzlíkovou pokusili připravit klíč pro určování jejich stáří a pohlaví. Bude mít tří díly, které postupně zveřejníme. První díl věnujeme určování „našeho“ poddruhu čečetky tmavé, druhý čečetce zimní a třetí rozlišování všech tří druhů/poddruhů – čečetky tmavé, zimní a bělavé. Pro všechny ovšem platí stejná základní pravidla určování a fakt, že věk i pohlaví čečetek se určuje často opravdu velmi obtížně.
However, when these two minerals are combined together to form a composite, This increases cenforce 100 bestellen the volume and velocity of the airways to open up during breathing. For many patients, the ideal medicine has never come into existence.
In the event of treatment interruption or if you experience an abnormal blood test, it is important to be careful about how you spend your medication savings: in case you need to pay for it later, make sure to set aside the money as soon as you realize you will not receive the medication as it was intended (i.e., your blood work may have gone bad or you could have gotten sick from one of the drugs you’re taking). Taking double nolvadex can damage your heart and your lungs. No stromectol vente libre france are better when you want to increase your penis size, which is why we are the best.
Věk pěvců se určuje u každého druhu jinak, u některých lépe, u jiných zase hůře. Dalo by se říci, že jsou druhy, u kterých je ukázkou neznalosti, pokud kroužkovatel na podzim určuje jejich zástupce do kategorie f.g. (např. rákosníci), u jiných není ostudou občas kategorii f.g. použít vzácně (např. zvonci), nebo častěji (např. budníček menší). Jsou ovšem i druhy pěvců, u kterých je to právě naopak a nepoužívání kategorie f.g. je spíše znakem neznalosti nebo přílišného sebevědomí než obdivuhodných schopností kroužkovatele. A mezi tyto druhy patří rozhodně právě čečetka.
Určování věku je u tohoto druhu krajně obtížné a ani tisíce okroužkovaných ptáků nestačí k tomu, abychom úspěšně určili každého ptáka jako mladého nebo starého. V následujících dvou článcích bychom rádi ukázali jak jedince, u nichž je určení věku snadné, tak ty, u nichž je to sice možné, ale rozhodně ne snadné a zároveň i ty, které ani zkušený kroužkovatel není schopen s dostatečnou mírou jistoty přiřadit do přesné věkové kategorie.
Níže popsané znaky platí v obecné rovině pro oba poddruhy. Náš subjektivní dojem je, že se u ssp. flammea znaky mladých ptáků hledají mnohem obtížněji než u ssp. cabaret. Dalším důvodem větší nejistoty v určování čečetky zimní je fakt, že nemáme samozřejmě možnost srovnání s ptáky se známým stářím. Textová část tohoto klíče je v základní podobě shodná pro oba poddruhy, pouze několik poznámek bude poddruhově specifických. Obrazová příloha bude ovšem samozřejmě jiná.
Čečetka tmavá
Juvenilní opeření
Juvenilní čečetky mohou být pro nezkušené kroužkovatele zaměnitelné s juvenilními jedinci několika jiných druhů pěnkavovitých ptáků, neboť jim na rozdíl od adultů chybí červená čepička. Juvenilním zvonohlíkům, konopkám, či čížkům se čečetky v juvenilním šaty podobají také svým žíháním. Základním diagnostickým znakem je tvar a barva zobáku (viz obr. 1).
Na následujících obrázcích si můžete prohlédnout tři typické jedince čečetky v juvenilním šatu. Povšimněte si především tvaru a šířky RP a vznikajícího rozhraní v LK. Na příkladu RP je vidět, že tento znak (podobně jako i všechny ostatní znaky v opeření) nemusí u čečetek představovat jasné vodítko k určení stáří jedince. RP mohou být i u juvenilů docela široká se zaoblenými konci (obr. 3).
Určování pohlaví
Ač se to může mnohým kroužkovatelům zdát zvláštní, určování pohlaví může být u čečetek často velmi obtížné. Platí zde ovšem poměrně jasný postup a pravidla. Nejdříve určíme stáří, poté se podíváme, zda jsou na hrudi, kostřeci a tvářích jedince růžová pírka (často je třeba peří rozfouknout). Následně se řídíme podle této tabulky:
Věk
podzim/jaro
Růžová peříčka
ANO - celá hruď
Růžová peříčka
ANO - jednotlivě
Růžová peříčka
NE
1K/2K
x
Samec
Neurčujeme
f.g./+1K
x
Neurčujeme
Neurčujeme
+1K/+2K
Samec
Samice
Samice
Pokud je pták opravdu „celý růžový“, v drtivé většině případů půjde o starého samce. Pokud jsme si jisti, že se jedná o starého ptáka, který je zcela bez růžového zbarvení na hrudi, kostřeci či tvářích, nebo má na uvedených částech těla jen jednotlivá růžová pera, jedná se o samici. Ptáky s malým počtem růžových peříček na hrudi určujeme jako samce pouze tehdy, když jsme si jistí, že se jedná o mladé ptáky. Ve všech ostatních případech POHLAVÍ NEURČUJEME! Není tedy možné určovat čečetky jako samice 1K/2K a f.g./+1K na jaře!
Bohužel mnozí kroužkovatelé tato pravidla buď neznají, nebo jsou přesvědčeni, že pokud mladý pták nemá na hrudi růžová peříčka, jedná se o samici. To ovšem není pravda, jelikož značná část samců v prvním roce života (1K/2K) není vybarvená vůbec. Podobně některé staré samice mívají na hrudi růžové zbarvení, nikdy ovšem v takovém rozsahu jako staří samci. Viz příklady v obrazové příloze (obr. 5-7).
Určování stáří
Určování stáří čečetek vychází ze stejných pravidel, jako je tomu u ostatních druhů čeledi pěnkavovitých, ovšem s tím výsledným rozdílem, že čečetky, u kterých jsme si správností určení naprosto jistí, jsou spíše vzácné.
1) Loketní krovky (LK)
I u čečetek nejdříve hledáme rozhraní v pelichání LK. To je ale často opravdu velmi špatně patrné, případně není patrné vůbec. V ideálním případě mají juvenilní vnější LK světlejší odstín hnědé podkladové barvy, jsou o trochu kratší a mají světlejší špičku, která přechází ostře v podkladovou barvu (ideální případ je na obr. 8). Takové mladé čečetky jsou ale spíše vzácné.
V rámci rozhraní se liší také barva nebo i tvar špičky pera. Ta bývá v ideálním případě u juvenilních LK světlejší než u adultních (obr. 11).
Bohužel existuje velký počet různých výjimek z pravidla, kdy dospělí ptáci mají některé juvenilní znaky a naopak. Obzvlášť POZOR také na adultní čečetky, které vykazují něco jako rozhraní v LK (např. obr. 31). V těchto případech se ovšem LK liší pouze různou barvou špičky.
2) Rýdovací pera (RP)
I u čečetek obecně platí, že mladí ptáci v prvním roce věku mají RP užší a více zašpičatělá než staří ptáci, kteří je mívají naopak široká se zaoblenými konci. Bohužel již někteří juvenilové mají tvar RP „typicky adultní“ a naopak (obr. 3 a 30). Doporučujeme podívat se na obr. 34-37, kde jsme připravili několik srovnání RP čečetek. Povšimněte si také šíře bílých lemů především na vnitřních praporech RP. Ta bývá u adultních ptáků významně větší než u 1K/2K.
Jak moc určování věku podle tvaru RP komplikují ptáci se všemi přepelichanými RP nejsme schopni říct, neboť tyto ptáky nejsme schopni identifikovat (na rozdíl od ostatních pěnkavovitých druhů pěvců).
3) Terciální letky (TL)
Na rozdíl od ostatních druhů pěnkavovitých pěvců je zásadním znakem pro určování věku čečetek opotřebení TL. Mladí ptáci je mají totiž často již v září značně opotřebované (obr. 9). Opotřebení TL ovšem závisí na více faktorech. Mláďata z pozdních hnízdění budou mít TL méně otřelé a opotřebení per se bude časem samozřejmě zvětšovat (obr. 33). Přesto i na jaře je možné s opatrností u některých ptáků tento znak použít. Srovnejte například jedince na obr. 14 a 32.
4) Určení dospělých ptáků +1K/+2K a jedinci s nejistým věkem
Abychom si mohli být dostatečně jistí, že máme v ruce starou čečetku, musíme u ní najít znaky dospělého ptáka, a tedy nestačí jen to, že jsme nenašli znaky poukazující na ptáka mladého. Často totiž máme v ruce jedince, který vykazuje jeden nebo i více znaků v přechodné formě a nezbývá než určit jeho věk jako f.g. nebo na jaře +1K (obr. 28 a 29). U těchto ptáků je rozhraní v LK „takové nijaké“ (možná tam je, možná není), TL jsou opotřebené jen trochu, RP nejsou ani špičatá ani zaoblená. Pokud ovšem máme v ruce jedince, u něhož není rozhraní možné nalézt, má neopotřebované TL s širokým světlým lemem a zakulacená široká RP, jedná se velmi pravděpodobně o starého ptáka a s klidným srdcem ho tak můžeme i určit (např. obr. 25). Obzvlášť pokud se jedná a vybarveného samce (obr. 23).
5) Určování stáří na jaře
Pro určování stáří čečetek na jaře platí stejná pravidla jako na podzim. Pouze je třeba být mnohem opatrnější a určovat pouze opravdu „jasné“ jedince. Častěji bychom měli používat kategorii +1K, neboť na jaře bývá mnoho znaků již velmi špatně rozpoznatelných kvůli opotřebení per (obr. 33), či jejich vyblednutí (např. LK na obr. 31).
Závěrem bychom rádi již poněkolikáté zdůraznili, že čečetka je jedním z nejobtížnějších druhů pro určování stáří i věku, a proto je třeba určovat pouze jedince, u nichž si jsme opravdu jistí. Ostatní ptáky pak raději pokorně přiřadit do věkové kategorie f.g./+1K, případně neurčovat pohlaví. Přesto doufáme, že tento obsáhlý klíč pomůže nám všem kroužkovatelům k tomu, aby bylo co nejvíce čečetek určeno správně.
Dobrý den. Dostala jsem se na Vaše stránky, protože mi přiletěl podobný ptáček s hejnem čížků na parapet hodovat na loupané slunečnici. Ostatní ho tolerovali a vždy byl jen jeden. Fotku mám, ale nevím jak ji poslat.
Hana Ulrichová, Liberec
Hana Ulrichová
Dobrý den. Dostala jsem se na Vaše stránky, protože mi přiletěl podobný ptáček s hejnem čížků na parapet hodovat na loupané slunečnici. Ostatní ho tolerovali a vždy byl jen jeden. Fotku mám, ale nevím jak ji poslat.
Hana Ulrichová, Liberec
Martin Vlk Mrňous
Dobrý den paní Ulrichová, ozvu se vám skrze mail, můžeme si fotografii poslat přes něj. 🙂
Hezký den,
Vlk