Díky jasné identifikaci a stálosti v setrvání na omezeném okruhu lokalit střední Moravy, je samice labutě zpěvné, o níž je zde řeč, známá všem zdejším ornitologům, získala jméno Zpěvanka, a pokud mi paměť sahá, nikdy nedošlo k tak dlouhému zaznamenanému výskytu nějakého ptačího jedince v celé oblasti.
Women who take calcium through the pregnant period are at risk for low calcium levels because of their diet. The lowest dose of the drug used is 1 gram, with most commonly cursorily ciprofloxacin 500 preis administered dose being 200 milligrams twice daily. The j.porphyran cialis oral jelly for dogs treats are made of a soft gelatine, that is easy to use and spread.
The combination of the drug clomiphene and the drug n. We want to give the best customer experience so the vardenafil customers would love to stay with us. This is a book by a herbalist, not a medical doctor, that takes the reader through all the scientific study, the research, and ultimately the practice necessary in order to use this knowledge to improve human health, particularly in terms of mind and body.
Příběh jejího výskytu je popsán na následujících řádcích.
Tato labuť byla pozorována na střední Moravě téměř jistě již necelý rok před svým kroužkováním. Dne 19. 5. 2005 pozoroval Martin Vavřík na Šumvaldském rybníku (OL) 1 ad. ptáka a patrně tentýž byl pak pozorován na Hradeckém rybníku v Tovačově (PR) 28. 5. 2005. Soudě dle chování, byla to naše Zpěvanka – hlučná, tokající na labuťáky velké, prostě nepřehlédnutelná. Zdržovala se zde do konce srpna 2005 a pak přelétla na odkalovací nádrže cukrovaru v Kojetíně (PR) a Chropyňský rybník (KM), kde byla zjištěna 8. 9. 2005.
Její další příběh se začíná psát na zimovišti v saském Lüchow-Dannenbergu v SRN, kde byla límcována, jako ad. F dne 19. 1. 2006. Od dubna t. r. byla již znovu na Moravě – 14. 4. pozorována v Tovačově, přelétla pak i na mokřad Bašnov (KM) a k Bzenci (HO). Od 4. 10.2006 do 8. 1. 2007 zimovala v jižním Polsku, odkud si přivedla druhou labuť zpěvnou (snad samce), ale ta tu pobyla jen pár dnů a Zpěvanka zůstávala na rybnících u Tovačova, Šumvaldu a Kojetína po celý rok až do prosince 2007, kdy byla zjištěna na řece Moravě v Kroměříži. Podobná situace se opakovala po celý rok 2009 a 2010. Na zimu vždy opustila střední Moravu, aby se tu po jarním tání objevila. V roce 2011 to bylo s partnerem, samcem, se kterým se drželi u Kojetína a Tovačova od 7. 2. do 2. 4. Samec byl pak 17. 4. nalezen uhynulý na Hradeckém rybníku v Tovačově. Samotná Zpěvanka pak byla pozorována na vodách u Tovačova, Kojetína a Chropyně po celé roky 2011 – 2014. Krátce se v zimě (leden 2015) setkala s další labutí zpěvnou na poli u Bezměrova (KM), ale byla to jen epizoda.
V lednu – březnu 2016 se Zpěvanka zdržovala u Ostrožské Nové Vsi (UH) a od 13. 3. do 19. 12. 2016 je opět na střední Moravě. Není už ale sama, přidává se k ní samec a tráví spolu s přestávkami celý rok. Je pravděpodobné, že samec pochází z ptáků zimujících v počtu 2-3 ex. u Tovačova a Věrovan (OL). Tvorba pevného páru je komplikovaná – Zpěvanka se těžko zbavuje závislosti na samcích labuťáků velkých, a tak v prvním období – jaro až podzim 2016 jsou oba ptáci často sami a na různých lokalitách. Důležité je, že samec v oblasti vydržel a v závěru roku již tvořili soudržný pár.
V prvních dnech roku 2017 jsou spolu na zamrzlém poli u Bezměrova a pak mizí na zimní pobyt do Maďarska. Byli například pozorováni u obce Dunaszentpál nedaleko Győru 11. února. Zpět se vrací 10. 3. do Kojetína na rybník Na Hrázi a tvoří již „ideální“ pár, který je stále spolu. Od konce března 2017 jsou stabilně na Chropyňském rybníku a je jasné, že staví hnízdo, poté se střídají při sezení na vejcích a v rákosině na severní straně rybníka se odehrává malý ornitologický zázrak nejen pro střední Moravu, ale i pro celou ČR. Dne 20. 5. dokonce hájí hnízdiště a odhánějí třetí dospělou labuť zpěvnou, která přilétla na rybník.
Vrcholem je pak 4. červen, kdy se poprvé předvádějí se 4 pull. na hladině Chropyňského rybníka. Rodina je opatrná, neukazuje se příliš, a jen málo návštěvníků má možnost ji pozorovat.
Jiří Šírek
Napsat komentář